Kivimaja või palkmaja

my picture

Kui hakata mõtlema ja arutlema teema üle, mida olen tihti kuulnud, et kas ehitada kivimaja või palkmaja. Siis kõlama jäävad mõtted, et palkmaja kallis, ei pea sooja, vajub, praguneb jne.

Olen elanud palkmajas 10 aastat ja kogenud selle aja jooksul  nii mõndagi loodulähedast ja kohati uskumatut. Võtame näiteks sisekliima. Kui sõita sugulastele, tuttavatele külla kortermajja, või viibida ühiskondlikus ruumis  ja naasta mõne aja pärast koju, siis seda mahedust  ja  värskust, mis võtab sind üle ükseläve astudes vastu on raske kirjeldada. Sellisel korral tuleb alati meelde, et elad looduslähedases ja tervislikus kodus. Ka paneb mõtlema olukord, kus sind ja välismaailma eraldab kohati palkseina puhul vaid 10cm. Sinu pool toas + 22 kraadi sooja ja õue pool -22 külma, aga kõik toimib, sul on soe, kui palk pakases  paugub. Võimas.

Teisel pool hoovi seisab mul ehitusjärgus kivimaja, 200mm fibo plokist. Lagi soojustatud, aknad ees,  ahjud sees ja üritan hoida majas + kraade. Raske. Välisseinas siis esialgu ainult fibo, viimistlematta, nii seest kui väljast. Oma 20cm paksuse juures ei pea üldse sooja. Pidevate lääne tuultega sügisel tungis ka vihm veel läbi seinte, nii et vajab kindlat kindlustamist väljastpoolt. Palkmajal toimib palksein nii karkassi,  sise kui välisviimistlusena. Ei vaja voodrit, kuigi pole keelatud. Ja nii ei  kehti sugugi väide, et palkmaja sein on kallim kui kivimajal, vaid nad tulevad pigem samasse hinnaklassi. Kui tellida turulpüsivatelt  ehitusmeestelt töö, siis palkseina m2 tuleb 120€/m2 + paigaldus krundile 10€/m2. Fibo seina puhul siis 200 fibo 40€/m2 + 100/150mm soojustust ja välisvooder/ krohv 60€/m2 + siseviimistlus, kips/ krohv/värv 20€/m2 ja mis selle juures veel oluline, siin on palju erinevaid töö etappe müüriladumine, fassaaditöö, siseviimistlus/krohvimine.

Palkmaja seinad valmistavad vaid palkmajameistrid ja sellega jääb kliendil palju muret vähemaks erinevate meistrite leidmisega. Iga omanik saab  palkseina viimistlusega kenasti hakkama ja sellega on ka majaomaniku  panus antud. Kokkuvõtteks soovitan soojalt elu palkmajas ja kui valiku koht, siis ikka looduslähedus ja tervislikkus.

Loe veel palkmaja kohta.